Odovzdávanie Medaily akademika Plandera 2024
Akademik Ivan Plander sa zaslúžil o realizáciu prvého slovenského počítača RPP16 a jeho zavedenie do výroby. Pôsobil ako predseda Zväzu slovenských vedecko-technických spoločností a bol rektorom Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka. Akademik Plander bol medzinárodne uznávaným priekopníkom a expertom v oblasti kybernetiky a informatiky.
Táto medaila sa udeľuje občanom Slovenskej republiky za významné výsledky v rozvoji informatiky a aplikovanej kybernetiky.
Gestorom ocenenia je Združenie gestorských organizácií, ktoré tvoria:
V tomto roku sa ocenenie udeľuje druhýkrát a získali ho nasledujúce osobnosti:
sa zaslúžil o personálne a technické vybudovanie Výskumno-vývojových laboratórií (VVL) Tesly Orava, ktoré sa otvorili v decembri 1968. Prototypy RPP16S, RPP16M a dokumentácia na ich výrobu boli realizované počas jeho vedenia VVL. Od 15.4.1972 pracoval na Vysokej škole dopravnej v Žiline ako profesor na Katedre elektroniky a elektrotechniky, v oblasti spoľahlivosti elektrotechnických súčiastok. Neskôr ako prodekan a prorektor úspešne uplatnil svoje organizačné schopnosti a odborné znalosti v týchto riadiacich funkciách vysokej školy.
bol blízkym spolupracovníkom Ivana Plandera od roku 1963. Bol jedným z troch autorov originálneho súboru inštrukcií počítača RPP16 a pracoval na vývoji a výrobe riadiacich počítačov 4. generácie v rámci RVHP, ktorý viedol k vzniku systémov SMEP. Pracoval na definovaní a kategorizácii výskumu špeciálnych a paralelných počítačov (SIMD) na medzinárodnej úrovni. Spolu s akademikom Planderom pretransformovali vedecký ústav na vedeckovýrobnú jednotku (VVJ) s právom výroby v ÚTK vyvinutých strojov.
30.4.1976 udelil prezident ČSR Ivanovi Planderovi, Ivanovi Kočišovi a Eduardovi Kostolanskému Štátnu cenu za vyriešenie univerzálneho počítačového systému 3.generácie RPP16.
Pracoval od roku 1968 na ÚTK SAV, kde viedol oddelenie prevádzky. Významne sa podieľal na realizácii Múzea počítačov pri výpočtovom stredisku SAV. Spoluorganizoval akciu Extrapolácie 2015 v Košiciach, ktorá sa odvtedy koná každoročne. Zrealizoval Pamätnú izbu akademika Plandera v Múzeu počítačov SAV. Ing. Kohút sa vo veľkej miere zaslúžil o to, aby pamiatka na Ivana Plandera ako zakladateľa slovenského IT sektora zostala trvalá.