SSAKI
EN

Ocenení Medailou akademika Ivana Plandera - 1. ročník (2023)

Odovzdávanie Medaily akademika Plandera 2023

Napísali o nás: ATP Journal, Haló TU

Akademik Ivan Plander sa zaslúžil o realizáciu prvého slovenského počítača RPP-16 a jeho zavedenie do výroby. Pôsobil ako predseda Zväzu slovenských vedecko-technických spoločností a bol rektorom Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka. Akademik Plander bol medzinárodne uznávaným priekopníkom a expertom v oblasti kybernetiky a informatiky.

Táto medaila sa udeľuje občanom Slovenskej republiky za významné výsledky v rozvoji informatiky a aplikovanej kybernetiky.

Gestorom ocenenia je Združenie gestorských organizácií, ktoré tvoria:

  • Slovenská spoločnosť aplikovanej kybernetiky a informatiky,
  • Zväz slovenských vedecko-technických spoločností,
  • Ústav informatiky Slovenskej akadémie vied,
  • Technická univerzita v Košiciach a
  • Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka.

V tomto roku sa ocenenie udeľuje prvýkrát a získali ho nasledujúce osobnosti:

  • prof. Ing. Pavol Horváth, PhD.,
  • prof. RNDr. Eduard Kostolanský, DrSc.,
  • prof. Ing. Imrich Koštial, CSc.

prof. Ing. Pavol Horváth, PhD.

Je jedným zo zakladateľov Združenia používateľov Slovenskej akademickej dátovej siete SANET, jej prvým predsedom a členom predstavenstva tohto združenia. Akademická dátová sieť SANET je hodnotená ako jedna z najrýchlejších dátových sietí národného významu na svete s parametrami porovnateľnými so špičkovými svetovými dátovými sieťami. Za tento projekt bol menovaný IT osobnosťou roka 2002 na Slovensku. Prof. Horváth pôsobí ako pedagóg na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, s množstvom významných vedeckých publikácií z oblasti periférnych zariadení a počítačových sietí. Založil Centrum výpočtovej techniky STU, podieľal sa na vybudovaní sieťovej infraštruktúry univerzity, fakultných výpočtových stredísk a prispel ku zavedeniu do prevádzky informačných systémov školy.

prof. RNDr. Eduard Kostolanský, DrSc.

Vo svojom profesionálnom živote sa venoval výskumu v oblasti počítačov a kybernetiky, ich aplikáciám a pedagogickej činnosti. K najvýznamnejším výsledkom patrí spoluúčasť v rámci SAV na vývoji slovenského počítača RPP-16 pre riadenie výroby, najmä na jeho softvérovom vybavení, za čo získal titul Laureát štátnej ceny. Výsledky jeho výskumnej práce sa úspešne premietli do priemyslu a pomohli vytvoriť mnoho pracovných miest. Pracoval ako pedagóg na niekoľkých univerzitách a bol rektorom Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave. Venoval sa analýze textov, vytvoreniu morfologickej databázy a slovníka slovenčiny.

prof. Ing. Imrich Koštial, CSc.

Profesionálne pôsobenie prof. Koštiala bolo späté s Technickou univerzitou v Košiciach, kde pracoval ako pedagóg a výskumník. Vypracoval originálne metódy prenosu tepla pre modelovanie ohrievacích pecí, sklárskych pecí a šachtových pecí a výsledky aplikoval v priemysle na Slovensku i v zahraničí. Je autorom mnohých vedeckých publikácií a vo svojom pedagogickom pôsobení vychoval množstvo odborníkov v oblasti modelovania a riadenia technologických procesov a získavania surovín. Založil a viedol Ústav výpočtovej techniky vysokých škôl a SAV v Košiciach a podieľal sa na vybudovaní prvej metropolitnej akademickej dátovej siete CANET spájajúcej univerzity a pracoviská SAV v Košiciach na báze optiky. Bol dlhoročným funkcionárom ZSVTS a je členom predsedníctva SSAKI, členskej organizácie ZSVTS.